LEGO Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži

LEGO® Architecture je séria, ktorá okrem zábavy prináša aj možnosť postaviť si z LEGO® kociek slávne budovy a dominanty sveta. V priebehu rokov medzi nimi nájdeme najznámejšie architektonické skvosty z celého sveta od New Yorku, cez Londýn, Tokio, Singapur až po Paríž. A práve v meste módy sa nachádza Notre-Dame ktorý sa prezýva aj Chrám Matky Božej v Paríži.

LEGO® Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži je ikonická pamiatka pretvorená do kociek LEGO®. Spolu je tvorená až 4383 dielikmi, čo ju radí medzi najväčšie LEGO® stavebnice. Stavebnica je dostupná v oficiálnom LEGO® obchode za cenu 229,99€.

LEGO Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži
LEGO® Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži

Čo sa týka témy LEGO® Architecture, pozeráme sa nielen o najväčší model čo sa týka počtu kociek ale aj najdrahší. Skompletizovaný model meria 33 cm na výšku, 22 cm na šírku a 41 cm do hĺbky. Model vás zoberie na cestu od roku 1163, kedy bol položený základný kameň stavby, až do roku 2019. Vtedy v katedrále vypukol mohutný požiar, ktorý zničil značnú časť strechy, strednú vežu a dokonca aj vitrážové okná.

LEGO® Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži zobrazuje katedrálu ešte pred týmto požiarom. Samotná stavba trvala od roku 1163 až do roku 1345, čiže skoro dvesto rokov. Nemusíte sa ale strachovať, stavba modelu z kociek LEGO® vám určite tak dlho nezaberie :).

LEGO Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži
LEGO® Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži

Dizajnérom modelu je Rok Žgalin Kobe, ktorý vytvoril aj ďalšiu parížsku ikonu z kociek LEGO® Icons 10307 Eiffelova veža. Myslím, že je na mieste poznamenať, že tento človek je naozaj výborný vo svojom remesle.

Model obsahuje odnímateľnú strechu, vďaka ktorej je dobrý prístup do interiéru. Tu môžeme vidieť vnútorné stĺpy a oblúky ale tiež ružové okná. Na vonkajšej strane nájdeme všetky autentické detaily ako zaoblenú zadnú časť, zvonicu alebo hlavnú vežu obklopenú sochami. Na podstavec nakoniec umiestnime ceduľku s nápisom „Notre-Dame de Paris“ a model je pripravený na vystavenie.

LEGO Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži
LEGO® Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži

Notre-Dame v Paríži

Notre-dame je ranogotická stavba, ktorá sa stala inšpiráciou pre iné významné gotické stavby nielen vo Francúzsku ale aj v celej Európe. Je jedinečná nielen svojím vzhľadom ale aj celkovou konštrukciou a architektúrou. Katedrála je zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Dňa 15. apríla 2019 vypukol veľký požiar, ktorý zničil strednú vežu a strechu. Stavbu preslávil aj román spisovateľa Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Tento román bol neskôr aj viackrát sfilmovaný a dokonca vznikla aj animovaná rozprávka od štúdia Disney.

LEGO Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži
LEGO® Architecture 21061 Notre-Dame v Paríži

Podrobnosti

  • Číslo setu: 21061
  • Vek: 18+
  • Počet dielikov: 4383
  • Počet minifigúrok: 0
  • Dátum vydania: 1. jún 2024
  • Oficiálna predajná cena: 229,99€
  • Predajná cena na alza.sk 193,90€


Nezabudnite, že do 7.7.2024 stále môžete získať darček k nákupu v podobe stavebnice LEGO® 40689 Oslavy s ohňostrojom pri nákupe stavebníc a iného tovaru v hodnote aspoň 85€. Viac informácií o tomto darčeku nájdete tu.

Ak chcete vedieť, ktoré nové stavebnice vyšli a vychádzajú v roku 2024, ich kompletný zoznam nájdete na tomto odkaze.

Kúpou LEGO® setov cez affiliate linky v článku podporíte stránku olegu.sk malou sumou, ktorú použijeme na financovanie hostingu a iných výdavkov spojených s prevádzkou stránky.

Dúfam že sa Vám článok páčil. Ďalšie recenzie skvelých LEGO® setov nájdete v našej databáze recenzii. Pravidelne zverejňujeme aj všetky novinky zo sveta LEGO®.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *