TOP 10: Zoznam najlepších LEGO setov v roku 2023

Rok 2023 sa pomaly blíži ku koncu a my už pravdepodobne máme odhalené všetky sety, ktoré LEGO tento rok vydá. Preto som sa rozhodol zosumarizovať a zhodnotiť desať najlepších LEGO setov, ktoré boli v tomto roku vydané.

Samozrejme že môj zoznam najlepších tohtoročných setov asi nebude rovnaký ako ten váš. Ale ak Vás zaujíma, ktoré LEGO sety sa mne osobne tento rok najviac páčili, v tomto článku sa to dozviete. Sety som sa snažil vyberať podľa rôznych parametrov.

Pre mňa je napríklad dôležitý aj pomer medzi počtom kociek a cenou setu. Všetky sety si kupujem za svoje peniaze a je pre mňa dôležité dostať za svoje peniaze čo najviac hodnoty. Ďalším kritériom je napríklad dizajn, ale aj funkcionalita a zábavnosť tak pri stavaní, ako aj hraní sa s poskladanou stavebnicou. Bez ďalšieho otáľania poďme teda na zoznam desiatich podľa mňa najlepších LEGO setov za rok 2023. Zoradené budú od desiateho až po prvé miesto.

10. LEGO Icons 10323 Arkádový automat PAC-MAN

LEGO Icons 10323 Arkádový automat PAC-MAN
LEGO Icons 10323 Arkádový automat PAC-MAN

Síce v zozname posledný ale určite nie menej zaujímavý je hrací automat PAC-MAN. Aj keď síce vyzerá ako ozajstná herná konzola, stále je postavený z LEGO kociek, takže bohužiaľ si na ňom hru nezahráte. Tento set je naozaj výnimočný interaktívnymi funkciami, s ktorými sa dizajnéri naozaj vyhrali.

Pomocou mechanizmu môžeme napríklad meniť tabuľku s nahratým skóre takže dosiahneme pocit, že sme práve nahrali nové najvyššie skóre. Joystick sa naozaj hýbe do strán ako na reálnom hracom automate. Po stlačení tlačítka štart sa rozsvieti kocka, na ktorej je znázornený otvor na mince.

Najlepšia a najzaujímavejšia funkcia je ale keď pri otáčaní kľuky umiestnenej na zadnej časti prebudíme celý systém. Zrazu sa všetky postavičky na prednej strane začnú hýbať a celé to vyzerá ako keby sme naozaj hrali hru. Celý tento zázrak dokázali dizajnéri vymyslieť za pomoci prepojenia LEGO technic dielikov zo štandartnými kockami. V podsate pri točení kľukou hýbeme reťazou, na ktorej sú prichytené postavičky. Aj keď pomer počut dielikov k cene nie je najlepší, stále sa jedná o jeden z najoriginálnejších setov roku 2023.

 • Číslo setu: 10323
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 2651
 • Počet minifigúrok: 1
 • Oficiálna predajná cena: 269,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: nie je v ponuke


9. LEGO Harry Potter 76419 Rokfortský hrad a okolie

LEGO Harry Potter 76419 Rokfortský hrad a okolie
LEGO Harry Potter 76419 Rokfortský hrad a okolie

Prvý tohtoročný Harry Potter set v zozname je 76419 Rokfortský hrad a okolie. Je to ideálna alternatíva k veľkému Rokfortskému zámku pre tých, ktorí nechcú alebo nemôžu za čarodejnícky hrad zaplatiť skoro štyri stovky.

Tento menší hrad je ideálny set na vystavenie. Je tak akurát veľký aby sa vošiel na štandardnú policu alebo do vitríny. Ďalšou nespornou výhodou je jeho nižšia cena oproti veľkým Harry Potter setom. Skladá sa so slušného množstva 2660 dielikov a jeho cena v oficiálnom LEGO obchode je 169,99 €.

Súčasťou setu je aj zlatá minifigúrka architekta Rokfortu. Stavebnica obsahuje všetky dôležité časti hradu ako Astronomickú vežu, Veľkú sálu, nádvorie hradu, mosty, sklenníky alebo Zúrivú vŕbu. Ako bonus obsahuje množstvo odkazov na scény či už z filmov alebo z knižnej predlohy o mladom čarodejníkovi. Bola by škoda aby sa Rokfortský hrad nedostal medzi najlepšie sety roku 2023 a podľa mňa si zaslúži čestné deviate miesto.

 • Číslo setu: 76419
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 2660
 • Počet minifigúrok: 1
 • Oficiálna predajná cena: 169,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: 147,90 €


8. LEGO Icons 10312 Jazzový klub

LEGO Icons 10312 Jazzový klub
LEGO Icons 10312 Jazzový klub

Jazzový klub je zo skupiny takzvaných modulárnych stavieb. Do zoznamu sa dotal aj vďaka tomu, že ponúka výborný pomer hodnoty k cene. Na základe pomeru počtu kociek k cene ponúka naozaj veľa. Pre mňa je tento pomer pri výbere setov dôležitý. Veď predsa každý chce za svoje peniaze čo najviac hodnoty. Jazzový klub je teda jeden zo setov, ktorý hodnotou vyniká. Za sumu 229,99 € dostaneme až 2899 dielikov a 8 minifigúrok.

Niekto by mohol namietať že niektoré kocky sú veľmi malé a tým umelo zvyšujú počet dielikov v krabici. To ale stále znamená že čím viac dielikov, tým dlhšie sa pri stavbe setu zabavíte. Predsalen, čím dlhšie strávime pri stavbe setu, tým máme pocit vačšej hodnoty. Nikto nemá rád sety ktoré postaví za veľmi krátky čas. Jazzový klub taktiež priniesol novú stavebnú techniku do skupiny modulárnych budov, stavbu dverí v uhle 45 stupňov. Vďaka spojovacím prvkom na boku je možné budovu spojiť s ďalšími modulárnymi budovami v ponuke LEGO.

 • Číslo setu: 10312
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 2899
 • Počet minifigúrok: 8
 • Oficiálna predajná cena: 229,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: nie je v ponuke


7. LEGO Ideas 21343 Vikingská dedina

LEGO Ideas 21343 Vikingská dedina
LEGO Ideas 21343 Vikingská dedina

Set 21343 Vikingská dedina nezabodoval iba svojim dizajnom ale aj svojou cenou. 2103 dielikov za cenu 144,99 € je naozaj ponuka, ktorá sa neodmieta. Navyše tu máme krásne minifigúrky vikingov, niektoré dokonca s exkluzívnymi dielikmi. Je pravda, že v krabici dostaneme iba 4 minifigúrky. Predsalen by si takýto set zaslúžil zopár minifigúrok vikingov naviac. Asi to ale bude daň za veľmi priaznivú cenu setu.

Tento úžasný set je založený na nápade fanúšikovského dizajnéra s prezývkou BrickHammer. Jeho koncept získal podporu komunity a umožnil tejto sade stať sa oficiálnym LEGO® setom. Ide tak o príklad toho, ako sa LEGO® stáva ešte viac komunitnou značkou, ktorá počúva svojich fanúšikov. Set je dostupný v oficiálnom LEGO® obchode od 1. októbra 2023 za cenu 144,99 €. Za túto sumu dostaneme určite veľké množstvo kociek a set, ktorý je vhodný tak na vystavenie ale aj na hranie. Takže, ak ste fanúšikom LEGO® a histórie vikingov, 21343 Vikingská Dedina je pre vás. Táto impozantná sada vám umožní vytvoriť si vlastnú vikingskú dedinu plnú dobrodružstva a histórie. Viac informácií o sete nájdete v našom článku.

 • Číslo setu: 21343
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 2103
 • Počet minifigúrok: 4
 • Oficiálna predajná cena: 144,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: nie je v ponuke


6. LEGO Icons 10318 Concorde

LEGO Icons 10318 Concorde
LEGO Icons 10318 Concorde

Tento set nám prináša jedinečný pohľad na nadzvukovú ikonu, ktorá patrí medzi najznámejšie lietadlá v histórii – lietadlo Concorde. Ako vieme, Concorde je nezabudnuteľným symbolom nadzvukovej komerčnej dopravy a tento nový LEGO set vzdáva hold práve tejto legende. LEGO® Icons 10318 Concorde je verným zobrazením tohto legendárneho stroja, ktorý si teraz môže každý postaviť doma. S jeho dĺžkou 105 cm, výškou 15 cm a šírkou 43 cm bude lahôdkou nielen pre staviteľov, ale pre všetkých, ktorí chcú mať kúsok letectvom inšpirovanej histórie doma na poličke.

Stavba modelu lietadla Concorde patrí medzi najzaujímavejšie za rok 2023. Postavený set vyzerá na prvý pohľad krehko, tu ale dizajnéri so svojimi skúsenosťami vytvorili odolný model, ktorý vydrží naozaj veľa. Vystavenie Concordu je samozrejme vzhľadom na dĺžku modelu trochu problematické. Ak ale nájdete dostatočne dlhú policu, výsledok stojí naozaj zato. Set sa predáva na oficiálnej LEGO stránke za 199,99 € pri počte dielikov 2083. Najzaujímavejšími detailmi sú určite zakrivený nos lietadla a vysúvateľný podvozok. Lietadlo sa dodáva so stojanom a plaketou s informáciami o stroji. Ak sa zaujímate o lietanie alebo Vás fascinujú stroje, tento model z kociek LEGO by Vám nemal ujsť. Viac informácií o sete nájdete v našom článku.

 • Číslo setu: 10318
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 2083
 • Počet minifigúrok: 0
 • Oficiálna predajná cena: 199,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: 199,99 €

5. LEGO Marvel 76269 Veža Avengerov

LEGO Marvel Veža Avengerov
LEGO Marvel 76269 Veža Avengerov

Na piatom mieste tu máme asi najnovší set v zozname, ktorý vyšiel iba pred nedávnom, 24. novembra vrámci víkendu Black Friday. Svojimi rozmermi a detailami si ale zaslúžil miesto v tomto zozname. Jeho 90 cm na výšku je naozaj impozantných. Dokonca aj set ako 76178 Redakcia Daily Bugle pri Veži Avengers vyzerá ako chudobný príbuzný. Pri cene 499,99 € sa opäť jedná o jeden z najdrahších LEGO setov v ponuke. Za túto cenu ale dostaneme 31 minifigúrok, najviac v LEGO sete vôbec, a celkovo 5201 dielikov. Ak máte radi superhrdinov ako Iron Man, Kapitán Amerika, Ant-man, Hulk, Thor alebo Čierna vdova, týchto všetkých nájdete v krabici.

Tento set je ideálny pre fanúšikov Marvel, pretože tí dostanú niekoľko desiatok minifigúrok superhrdinov, a samozrejme poteší aj staviteľov modulárnych budov a LEGO miest kam určite táto veža výborne zapadne. V rámci stavebnice tu nájdeme mnoho momentov z filmových scén Marvel filmov. Rozmery tejto veže trochu limitujú vystavenie stavby, ale ak máte doma dostatok miesta, určite túto stavebnicu odporúčam. Vzhľadom na rozmery tejto stavby sa jedná o jeden z najlepších setov tohto roka. V mojom zozname to vytiahol na piate miesto. Viac informácií o sete nájdete v našom článku.

 • Číslo setu: 76269
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 5201
 • Počet minifigúrok: 31
 • Oficiálna predajná cena: 499,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: nie je v ponuke


4. LEGO Indiana Jones 77015 Chrám zlatej modly

LEGO Indiana Jones 77015 Chrám zlatej modly
LEGO Indiana Jones 77015 Chrám zlatej modly

Tesne pred stupňami víťazov sa umiestnil set z obnovenej témy Indiana Jones. LEGO vrátilo tému Indiana Jones do života po niekoľkých rokoch. Človek by si myslel, že prídu sety z nového a posledného filmu s legendárnym profesorom, ktorého stvárnil Harrison Ford. Ten bol uvedený do kín v lete roku 2023. Namiesto toho nám LEGO predstavilo tri sety z pôvodnej trilógie. Vyzerá to tak, že buď nebol dostatočný záujem zo strany fanúšikov, alebo bol problém s financovaním a muselo sa škrtať.

Možno niekto s tým to výberom nebude súhlasiť, ale tento set podľa môjho názoru patrí do prvej štvorice setov za rok 2023. V oficiálnom LEGO obchode stojí set 154,99 €, no v slovenských obchodoch ako aj na Alza.sk sa dá nájsť za cenu pod 130 €. A to je pre mňa akceptovateľná cena za 1545 kociek a 4 minifigúrky. Veľkou výhodou stavebnice je jej rôznorodosť. V podstate sa jedná o diorámu, ktorá obsahuje aj plaketu s názvom filmu, tým pádom je výborná na vystavenie. Zároveň sa ale jedná o jeden z najlepších funkcionálnych setov tohto roka. Vďaka tomu sa jedná podľa mňa o asi najlepšiu diorámu, ktorú LEGO vyrobilo.

Stavebnica je skoro perfektná, v podstate jej nemám čo vytknúť. Obsahuje presne tie prvky, ktoré by som od takéhoto setu očakával. Funkcionality ako valiaci sa kameň, pred ktorým Indi uteká, Zlatá modla, ktorá svieti a vie sa zasunúť, až po bortiaci sa chrám a štyri úchvatné minifigúrky. Myslím si. že tento set určite patrí do top 10 setov roka a v mojom zozname je právom na štvtej priečke.

 • Číslo setu: 77015
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 1545
 • Počet minifigúrok: 4
 • Oficiálna predajná cena: 154,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: 129,99 €


3. LEGO Harry Potter 76417 Gringottova kúzelnícka banka – zberateľská edícia

LEGO Harry Potter 76417 Gringottova kúzelnícka banka - zberateľská edícia
LEGO Harry Potter 76417 Gringottova kúzelnícka banka – zberateľská edícia

Tretie miesto v zozname a najlepší LEGO Harry Potter set roku 2023 nemôže obsadiť nič iné ako 76417 Gringottova Kúzeľnícka Banka – zberateľská edícia. Myslím, že svojimi rozmermi a unikátnosťou tohto setu si zaslúži bronzový stupienok za rok 2023. Už na prvý pohľad je set unikátny a odlišný od ostatných LEGO setov. Prekvapujúce bolo aj rozvrhnutie setu, málokto asi očakával podzemný systém chodieb ukrytý pod samotnou stavbou Banky. Výborným detailom je, že vieme tieto dve časti oddeliť a v prípade vystavenia samotnej Banky s ostatnými budovami zo Šikmej uličky banku jednoducho odpojíme od podzemnej časti.

Myslím si, že pre fanúšikov Harry Pottera je Gringottova banka v tejto podobe splnený sen. Úprimne, aj Gringottbanka bola pre mňa horúci kandidát na set roka 2023. Iba tesne prehrala so setmi na prvých dvoch miestach. Ono v podstate záleží na Vás. Ak je pre Vás Harry Potter obľúbená téma, tento set si kľudne zaraďte na prvú priečku. Rozhodne na to má. Je to jeden zo setov, ktorý si každý všimne hneď na prvý pohľad.

V krabici nájdeme 4803 dielikov a 13 minifigúrok, ktorými si môžeme pripomenúť ikonické filmové scény. Aby som nezabudol, z kociek si vieme postaviť aj draka, ktorý v chodbách pod Bankou stráži vchod do trezora. Najlepšie ale vynikne na vrchu strechy banky, odkiaľ môže rozprestrieť krídla a odletieť na slobodu. Kde tento set exceluje, je úroveň detailov v interiéri banky a mechanickou časťou pohyblivej trate v podzemí. Samozejme je tu znova otázka ceny, 429,99 € zaraďuje set medzi tie drahšie. Bližšie informácie o tomto sete nájdete v našom článku.

 • Číslo setu: 76417
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 4803
 • Počet minifigúrok: 13
 • Oficiálna predajná cena: 429,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: nie je v ponuke

LEGO Harry Potter 76417 Gringottova kúzelnícka banka - zberateľská edícia


2. LEGO Star Wars 75367 Útočný krížnik Republiky triedy Venator

LEGO Star Wars 75367 Útočný krížnik Republiky triedy Venator
LEGO Star Wars 75367 Útočný krížnik Republiky triedy Venator

Z témy LEGO Star Wars získava prvé miesto, v zozname najlepších LEGO setov roka 2023 mu kúsok chýbal a obsadil druhú priečku. Samozrejme to nemôže byť nič iné ako jeden z najväčších setov vydaných v tomto roku 75367 Útočný križník Republiky triedy Venator. Určite Vás zaujíma, prečo sa Venator nedostal na prvé miesto v zozname. Keď som sa zamýšľal nad mojim poradím najlepších setov tohto roka, váhal som, či dať Venator na prvé miesto. V podstate rozhodlo iba málo a to môj subjektívny dojem, že pre mňa je proste až druhý najlepší v roku 2023. Zo Star Wars setov je určite najlepší v roku 2023, možno aj za posledných niekoľko rokov.

Loď Republiky vyniká určite svojim dizajnom. Napokon, pri vesmírnych lodiach zo sveta Hviezdnych Vojen sme skôr zvyknutý na čierne a sivé farby. Venator na druhú stranu ponúka osvieženie v podobe červených LEGO kociek. Celkovo sa loď skladá z 5374 dielikov. V balení nájdeme aj vzácne a zaujímavé minifigúrky Admirála Yularena a Kapitána Rexa. Ten sa ale pravdepodobne objaví aj v roku 2024 v niektorom z lacnejších setov takže s exkluzivitou tejto minifigúrky si to LEGO asi trochu rozmyslelo. Výber minifigúrok do setu je vcelku fajn, možno by som chcel aby pridali aspoň jedného Jediho z éry Klonových Vojen. To samozrejme nie je rozhodujúce, tento set si kupujete hlavne kvôli majestátnej vesmírnej lodi Venator a nie kvôli minifigúrkam. Aj keď pri porovnaní s veľkými setmi sú dve minifigúrky trochu málo. Napríklad Veža Avengerov nám ponúkne až tri desiatky minifigúrok.

Celkovo je tento set naozaj úchvatný a právom si vydobil druhú priečku v zozname najlepších setov za rok 2023. Pre všetkých fanúšikov Hviezdnych Vojen a konkrétne Klonových Vojen je toto ten set, ktorý si treba v tomto roku kúpiť. Samozrejme, ak si ho môžete finančne dovoliť. Bližšie informácie o sete nájdete aj v našom článku.

 • Číslo setu: 75367
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 5374
 • Počet minifigúrok: 2
 • Oficiálna predajná cena: 649,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: 650,90 €


1. LEGO Pán Prsteňov 10316 Vododol

LEGO Pán Prsteňov 10316 Vododol
LEGO Pán Prsteňov 10316 Vododol

Tento rok bol z pohľadu nových LEGO setov naozaj plodný a celkovo sme sa dočkali niekoľko špeciálnych a jedinečných setov. Na prvej priečke môže byť ale iba jeden a pre mňa je najlepším LEGO setom roku 2023 10316 Pán prsteňov – Vododol. Ako sa vraví, jeden set vládne všetkým. 

Po desaťročnej pauze nám tento rok LEGO pripravilo prekvapenie v podobe úžasného setu 10316 Pán Prsteňov – Vododol. Bez preháňania môžeme tento set označiť za najlepší minimálne za rok 2023 ak nie za poslednú dekádu. LEGO 10316 Pán prsteňov – Vododol vyšiel v oficiálnom LEGO obchode 8. Marca 2023. Subjektívne, pre fanúšika Pána Prsteňov akým som, tento set musí byť na prvej priečke v zozname najlepších setov 2023. Ako to už pri setoch tejto veľkosti býva, najväčším jeho mínusom je jeho cena. Na druhú stranu, za 499,99 € dostaneme cez 6000 kociek a 15 minifigúrok. Mám pocit, že pri týchto počtoch dostaneme naozaj hodnotu, ktorú zaplatíme.

Nádherný exteriér a úroveň detailov, s akými dizajnéri navrhli túto stavebnicu, je neuveriteľná. Toto je naozaj jeden z tých setov, ku ktorému sa budete vracať aj roky po jeho vydaní. A stavbu si užijete aj opakovane každý jeden krát. Ak ste fanúšikom Pána Prsteňov a nebude Vám v rozpočte chýbať 500 €, som si istý, že tento set za to naozaj stojí. A z pohľadu investora si myslím, že po vyradení z predaja sa tento set za pár rokov zaradí medzi sety, ktoré aj postavené budú mať väčšiu cenu ako pri kúpe nového setu. Inak povedané, neprerobíte na ňom. Bližšie informácie o sete nájdete aj v našom článku.

 • Číslo setu: 10316
 • Vek: 18+
 • Počet dielikov: 6167
 • Počet minifigúrok: 15
 • Oficiálna predajná cena: 499,99 €
 • Predajná cena na Alza.sk: 585,90 €


Kúpou LEGO setov pri kliknutí na affiliate linky podporíte stránku olegu.sk malou sumou, ktorú použijeme na financovanie hostingu a iných výdavkov spojených s prevádzkou.

Dúfam že sa Vám článok páčil. Ďalšie recenzie skvelých LEGO® setov nájdete v našej databáze recenzii. Pravidelne zverejňujeme aj všetky novinky zo sveta LEGO®.

Pre všetky novinky z LEGO® sveta nezabudni sledovať náš Instagram a Facebook kde uverejňujeme pravidelne nové články!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *