Recenzia: LEGO® Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma

Vitajte pri recenzii setu LEGO® Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma. Set obsahuje 282 dielikov s 5 minifigúrkami a jeho v oficiálnom LEGO® obchode je cena je 26,99 €. Dostupný je od 1. októbra 2023. Po otvorení krabice nájdeme tri očíslované vrecúška, jedno vrecúško bez čísla a návod na zostavenie.

LEGO Star Wars 40658 Millennium Falcon - Vianočná dioráma krabica
LEGO® Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma krabica
LEGO Star Wars 40658 Millennium Falcon - Vianočná dioráma krabica
LEGO® Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma krabica

Minifigúrky

Najprv sa pozrieme na minifigúrky, ktoré budú pravdepodobne najväčším ťahákom tejto stavebnice.

Prvé tri minifigúrky v tomto sete sú Chewbacca, Porg a BB8. Sú to presne rovnaké verzie minifigúrok, ktoré sme videli počas poslednej dekády. Sú celkom fajn ale nie je na nich nič vzrušujúce, keďže už boli uvedené v iných setoch v minulosti. Samozrejme že pre niekoho kto ich ešte nemá v zbierke je tento set ideálnou príležitosťou získať ich za primeranú cenu.

Minifigúrky
Minifigúrky

Chewbacca vyzerá klasicky dobre a minifigúrky Porg a BB8 sú stále rovnako roztomilé, ako boli v deň, keď boli uvedené na trh. Škoda len, že nie sú vo vianočnej atmosfére tak ako to býva pri adventných kalendároch.

Minifigúrky Chewbacca, Porg a BB8
Minifigúrky Chewbacca, Porg a BB8

Ďalšie dve minifigúrky sú trochu vzrušujúcejšie. Obe tieto minifigúrky majú jedinečné vianočné svetre s motívmi. Rey s logom v tvare Millennium Falcon a Finn s logom Rebelov. Je fajn, že aspoň tieto dve postavy majú na sebe niečo s vianočnou tématikou. Obidve postavy majú dvojité tváre, čo je pri novodobých minifigúrkach skôr povinnosťou.

Minifigúrky Rey a Finn
Minifigúrky Rey a Finn
Minifigúrky Rey a Finn
Minifigúrky Rey a Finn

Myslím si, že najväčšou kontroverziou tohto setu je to, že Rey dostala zelený svetelný meč, hoci sme na konci epizódy 9 videli, že si vyrobila svoj nový žltý meč. Jej svetelný meč v tomto sete mal byť preto priehľadne žltý a zdá sa, že LEGO® urobilo kompromis tým, že nepoužili bežnú zelenú farbu, ktorú používajú obyčajne. Reyin svetelný meč má určite svetlejšiu zelenú farbu ale stále to nie je tá žltá farba ktorú sme si želali.

Neviem v čom nastal problém ale LEGO® by to mohlo urobiť správne podľa filmovej predlohy a potom by nemal nikto žiadne námietky. Celkovo je ale prítomnosť piatich minifigúrok v tomto sete veľmi pekná za cenu za akú sa stavebnica predáva.

LEGO Star Wars 40658 Millennium Falcon - Vianočná dioráma minifigúrky
LEGO® Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma minifigúrky

Postavený set

Prvá vec, ktorú si všimneme na tejto dioráme, je, že základná platňa nie je ani zďaleka na takej úrovni, akú vidíme u iných diorám Star Wars. Táto je odlišná, pretože nie je obdĺžniková alebo štvorcová a oproti ostatným diorámam je menšia. To však neznamená, že ide o zlú základňu v tomto sete. V skutočnosti je dostatočne pevná a je úplne pokrytá čiernymi platničkami a dlaždicami, čo jej dodáva skutočne unikátny vzhľad.

LEGO Star Wars 40658 Millennium Falcon - Vianočná dioráma
LEGO Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma

Dizajnéri použili aj niektoré mriežkované diely medzi ktorými sú prázdne miesta, takže uvidíme trochu tmavosivého povrchu. To dodáva spodnej platni trochu hĺbky, čo sa mi určite páči. Celkovo je základňa a podlahová plocha veľmi pevná a pôsobí naozaj odlišne a zaujímavo. Navyše nám poskytuje skutočne dobré možnosti, kam umiestniť minifigúrky v rámci stavby.

LEGO Star Wars 40658 Millennium Falcon - Vianočná dioráma
LEGO® Star Wars 40658 Millennium Falcon – Vianočná dioráma

Stôl, ktorý sa nachádza v strede tejto diorámy, má veľmi pekný vianočný obrus v červenej a bielej farbe. Na stole nájdeme mrkvu, prázdnu šálku, ale najzaujímavejším prvkom je LEGO® morka. Vrchný diel morky nie je spojený so spodkom, v skutočnosti je len voľne položený na vrchu. Je to určite unikátny LEGO® diel, o ktorom si myslím, že ho už asi v žiadnom inom sete Star Wars neuvidíme.

Vianočná morka
Vianočná morka

Za stolom máme sedaciu časť, ktorá obsahuje aj stolík so šachom. Na lavičke vedľa stolíka je miesto na posadenie minifigúrky. Môžeme sem posadiť Finna a Chewbaccu a obdivovať ich šachovú partiu proti sebe. Zaujímavá časť setu je spálňa za touto lavicou, ktorá má veľmi pekný tvar a zmestí sa tam aj minifigúrka. Vnútri objavíme aj Jedijské posvätné texty. Sú tvorené potlačeným dielikom knihy a veľmi oceňujem že LEGO® vymyslelo do tohto setu aj takýto detail.

Stolík so šachom a lavicou na sedenie
Stolík so šachom a lavicou na sedenie

Po otvorení knihy bohužiaľ zistíme, že vo vnútri nič nie je, je to len prázdny diel, čo je trochu škoda. Bolo by fajn, keby dizajnéri dali do knihy aj potlačené detaily. Do spacej časti vieme položiť minifigúrku Rey alebo Finna, avšak nie sú tu žiadne kocky na pripevnenie. Takže odtiaľ môžu dosť ľahko spadnúť, keď budeme s diorámou hýbať.

Spacia časť s Jedijskými textami
Spacia časť s Jedijskými textami

Pod spacou časťou na zadnej strane nájdeme pár závesných klipov, kde môžeme pripnúť svetelné meče. Tento priestor je trochu tesný ale určite tam vojdú. Nie vždy dostaneme taký pekný úložný priestor v setoch takže je fajn že ho dizajnéri zakomponovali. Posledná zaujímavá vec v tomto sete je otvor do zadnej časti Falcona. Ten je naozaj výborne spracovaný. Otvor poskytuje skvelý výhľad do miestnosti pri pozeraní sa zo zadnej strany. Dokonca nám umožňuje rozšíriť stavbu a vytvoriť viac interiéru Falcona, či už bude s vianočnou témou alebo nie.

Odkladacia časť na svetelné meče
Odkladacia časť na svetelné meče

Čo sa týka vianočnej výzdoby, máme tu svetelnú reťaz, ktorá prechádza po vrchu Falcona so svetielkami v modrej, žltej, zelenej a červenej farbe.

Vianočné svetielka na reťazi
Vianočné svetielka na reťazi

Potom je tu veľká snehová vločka pripevnená na stenu. Rovnaký diel snehovej vločky nájdeme aj na vrchu vianočného stromčeka. Najzaujímavejšie je, že stromček je ako dvojrozmerný a je vyrobený z klasických listov LEGO®, ktoré sme v minulosti videli napríklad v City setoch.

Hodnotenie 4/5

Rating: 4 out of 5.

  1. Stavba 4/5 – Stavba setu je zábavná a detailná. Dostaneme niečo iné a nové, na čo sme pri Star Wars setoch zvyknutý. Za seba môžem povedať, že budem rád, ak takéto sety budú vychádzať pravidelne každý rok.
  2. Hodnota za peniaze 4/5 – V krabici nájdeme 282 kúskov za cenu 26,99 €. Cenovka je adekvátna a exkluzívne minifigúrky zvyšujú celkovú hodnotu setu.
  3. Minifigúrky 4/5 – Minifigúrky sa mi páčia, tri klasické minifigúrky a dve postavičky sú v tejto cenovej hladine fajn. Figúrky Rey a Finna vo vianočných svetroch sú exkluzívne. Škoda len neodpovedajúcej farby svetelného meča.

VIanočná dioráma
VIanočná dioráma

Záver

Zaujímavý vianočný set, ktorý boduje svojou originalitou a priaznivou cenovkou. Ak ste fanúšikmi novej trilógie Hviezdnych Vojen, určite budete spokojní. Mne osobne sa nové filmy až tak nepáčili, preto by som si prial, aby tento set obsahoval minifigúrky z pôvodnej trilógie. Taktiež dúfam, že sa stane každoročnou tradíciou to že LEGO® vytvorí jedinečný vianočný set zo sveta Star Wars. Jednoznačne tu existuje veľký potenciál pre budúcnosť so setmi ako je tento.


Kúpou LEGO® setov pri kliknutí na affiliate linky podporíte stránku olegu.sk malou sumou, ktorú použijeme na financovanie hostingu a iných výdavkov spojených s prevádzkou.

Dúfam že sa Vám článok páčil. Ďalšie recenzie skvelých LEGO® setov nájdete v našej databáze recenzii. Pravidelne zverejňujeme aj všetky novinky zo sveta LEGO®.

Pre všetky novinky z LEGO® sveta nezabudni sledovať náš Instagram a Facebook kde uverejňujeme pravidelne nové články!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *