LEGO 76405 Harry Potter – Rokfortský Expres zberateľská edícia

Rokfortský Expres a nastupište deväť a trištvrte
Rokfortský Expres a nastupište deväť a trištvrte

Toto je recenzia nového výnimočného setu LEGO Harry Potter 76405 Rokfortský Expres – zberateľská edícia. Tento set je označený 18+ čiže ako set pre dospelých.

V krabici nájdeme 5129 dielikov. To robí z tohto setu druhý najväčší LEGO Harry Potter set čo sa týka počtu dielikov. Cenovo ide ale o najdrahší Harry Potter set. Oficiálna cena v LEGO obchode je 499,99 €. To je už riadna suma peňazí. Otázka znie, či je cena adekvátna a či sa tento set za túto cenu oplatí kúpiť.

KRABICA A OBSAH

Rokfortský Express krabica spredu
Rokfortský Express krabica spredu

Hneď na prvý pohľad je jasné že tento set je špeciálny. Veď už krabica sa odlišuje od väčšiny ostatných LEGO krabíc. Na prednej strane, ktorá je v podstate celá čierna, vidíme veľmi pekne vyobrazený Rokfortský Express ako stojí a čaká na odchod z nástupišťa 9 a trištvrte. 

Na hornej strane krabice sú zobrazené minifigúrky ktoré sa nachádzajú v o vnútri tohto setu. Spolu je ich 20 a sú zo štyroch rôznych filmov.

Rokfortský Express krabica zozadu
Rokfortský Express krabica zozadu

Na zadnej strane krabice sa nám ukazuje set z druhej strany, čiže od nastupišťa, za ktorým sa nachádza lokomotíva s vozňami. Tiež tu máme obrázky z rôznych filmov o Harrym Potterovi.

Hneď na prvom obrázku vidíme scénu z prvého filmu, kedy sa v kupé Harry s Ronom stretli prvýkrát s Hermionou. Scéna z druhého obrázku je z tretieho filmu o mladom čarodejníkovi. V tejto scéne vidíme, ako do vlaku vchádza dementor a zaútočí na Harryho. Našťastie v kupé cestuje aj profesor Lupin a ten dementora odplaší pomocou zalklínadla Patronus. Tretí obrázok nám ukazuje scénu zo šiesteho filmu. Luna náhodou zakopáva o Harryho, ktorý leží pod neviditeľným plášťom bez možnosti hýbať sa a so zlomeným nosom od Draka Malfoya.

Okrem toho môžeme na tejto strane krabice vidieť ešte detailný záber na nastupište 9 a trištvrte a fotku reálneho Rokfortského Expresu z jedného z filmov.

Posledný obrázok je nákres vlaku s mierami v centimetroch. Na dĺžku vlak meria úctihodných 118 cm a na výšku 16 cm.

Otváranie krabice je v podstate rovnaké ako pri iných LEGO setoch. Na stranách je krabica zalepená lepiacou páskou. Vo vnútri nájdeme menšiu bielu krabicu, ktorá obsahuje niekoľko sáčkov s kockami, nálepky a štyri knižky s návodom na skladanie. Prvý návod je pre lokomotívu, druhý a tretí samostatne pre vozne a posledný návod je pre nastupište 9 a trištvrte. Spolu je v krabici 44 balíčkov s LEGO kockami.

Ako bonus nám pripravili dizajnéri aj malé prekvapenie a to v podobe zlatej vstupenky do Rokfotského Expresu ktorý odchádza z nástupišťa 9 a trištvrte. V podstate sa jedná o LEGO plaketu rozmeru 8 x 16 ktorá vyzerá ako lístok na vlak. Ako prekvapenie pre skalných fanúšikov je to skvelý nápad z ktorého bude určite každý majiteľ nadšený.

Vstupenka do Rokfortského Expressu je súčasť setu
Vstupenka do Rokfortského Expressu je súčasť setu

MINIFIGÚRKY

Prvá zostava figúrok je z filmu Harry Potter a Kameň mudrcov. Máme tu zamestnancov expressu a to vodiča vlaku a pani ktorá predáva sladkosti. Nechýba ani vozík s rôznymi maškrtami ako napríklad čokoládové žabky alebo fazuľky každej chuti. Ako ďalšie tu mámé trojicu mladých hrdinov Harryho, Rona a Hermionu ktorých výzor z prvého filmu sa podaril naozaj verne zachytiť.

Z filmu Harry Potter a Väzeň z Azkabanu vidíme tiež päticu figúrok. Máme tu Dementora, Lupina a znova trojicu hrdinov Harryho, Rona a Hermionu, tentokrát ale trochu starších.

Polovica figúrok zo setu Rokfortský Express - zberateľská edícia
Polovica figúrok zo setu Rokfortský Express – zberateľská edícia

Ďalej z filmu Harry Potter a Polovičný princ síce iba 3 figúrky ale výborne spracované. Ako prvý je tu Harry ktorý má rozbité okuliare. Potom je tu Luna Lovegood, ktorá vyzerá naozaj fantasticky a dizajnérom sa jej vzhľad podarilo dokonale preniesť na minifigúrku.

Posledný do partie nie je nikto iný ako starý dobrý Draco Malfoy s nezameniteĺnými blond vlasmi.

Nakoniec z úplne poslednej scény celej série filmov tu máme dospelého Harryho s Ginny so svojimi tromi deťmi v prvý deň nástupu do Rokfotského Expressu. Ako posledné minifigúrky vidíme dvoch neznámych študentov Rokfortu ktorí držia v ruke svoje lístky na vlak. Neviem presne koho majú znázorňovať tieto dve postavičky ale ani po pozretí scény vo filme som ich nikde nevidel takže predpokladám že si ich LEGO dizajnéri vymysleli, čo je škoda. Veď mohli namiesto nich pridať staršieho Rona s Hermionou. Predsa len v zberateľskej edícii setu by mali byť hlavné postavy a párik neznámych študentov, ktorí sa ešte k tomu ani vo filme nevyskytujú, nie sú úplne to čo fanúšik očakáva.

Druhá polovica figúrok zo setu Rokfortský Express - zberateľská edícia
Druhá polovica figúrok zo setu Rokfortský Express – zberateľská edícia

Celkovo je fajn že máme v krabici 20 minifigúrok, akurát nerozumiem prečo namiesto postavičiek Rona a Hermiony, ktorí sú dôležitými postavami v celom svete Harryho Pottera, sme dostali dve zbytočné figúrky neznámych študentov Rokfortu.

NÁSTUPIŠTE 9 A TRIŠTVRTE

Nastupište 9 a trištvrte
Nastupište 9 a trištvrte

Nastupište sa mne osobne veľmi páči a dodáva tomuto setu akoby ďalšiu vrstvu. Niekto má možno názor že nastupište nemuselo byť súčasťou setu. Jeden z dôvodov môže byť, že zvyšuje cenu tohto setu. Áno, možno ak by bol súčasťou setu iba vlak bez nastupišťa, mohla by cena byť priatelnejšia, možno o 100 € menšia. Ale nastupište určite dodáva setu akúsi hĺbku a odkaz že tento set nie je iba o vlaku samotnom. Na prednej strane nastupišťa nájdeme plaketu s nálepkou, na ktorej je napísané nasledovné:

Čarodejnícky svet Harryho Pottera

Rokfortský Expres

Model: GWR 5900 Class 5972 Lokomotíva

Status utajenia: Ministerstvo Mágie použilo na zakrytie tohto vlaku najväčšie utajovacie zaklínadlo v histórii aby vlak ukrylo pred pohľadmi muklovských očí.

Vlakový poriadok: Rokfortský Express odchádza zo stanice Kings Cross v Londýne 1. septembra o 11:00.

Scena z posledného filmu o Harrym Potterovi
Scena z posledného filmu o Harrym Potterovi

Nastupište a stanica je verne spracovaná s krásnymi detailami v podobe tehlových stien a obloženia. Na stenách sú uchytené lampy a tiež tabuľka s označením nastupišťa. Pekný detail je aj tabuľka ako z komiksov, v ktorej je útržok rozhovoru Harryho a syna, ktorý sa pýta svojho otca: „Čo ak ma triediaci klobúk pošle do Slizolinu?“

Nastupište 9 a trištvrte so špeciálnou plaketou
Nastupište 9 a trištvrte so špeciálnou plaketou

Nastupište sa pripája ku koľajám na ktorých stojí vlak pomocou štandardných LEGO Technik dielikov tak, aby bol tento set spojený v jedno.

LOKOMOTÍVA S VOZŇAMI

Lokomotíva s vozňami na koľajovej trati
Lokomotíva s vozňami na koľajovej trati

Postavený model vlaku pôsobí naozaj veľkolepo a s dĺžkou cez 1 meter bude určite problémom pre zberateľov nájsť poličku, na ktorú sa zmestí a bude môcť byť vystavený v celej kráse. Samozrejme sa vlak dá rozdeliť na 3 časti ale keď už niekto utratí toľko peňazí, určite chce mať vystavený celý set spolu.

Jedna zaujímavosť sa týka koľají, ktoré nie sú štandardné vo forme iných lego koľajníc, čiže tento Expres nepôjde postaviť na koľaje z ostatných LEGO setov. Koľaje v tomto sete sú pravdepodobne väčšie, čo je aj logické vzhľadom na veľkosť vlaku samotného a v tejto cene by menšie koľaje mohli spôsobiť nespokojnosť zákazníkov ktorý si set kúpia.

LEGO samozrejme ponúka aj menší a lacnejší set Rokfortského Expressu ktorý zhodou okoľností LEGO vyradí na konci roku 2022. 

LOKOMOTÍVA

Lokomotíva Rokfortského Expressu z profilu
Lokomotíva Rokfortského Expressu z profilu

Dizajn lokomotívy tejto súpravy je naozaj nádherný. Vpredu je trošku užšia ale postupne smerom do zadnej časti sa lokomotíva rozširuje. Na prednej časti máme nápis Rokfortský Expres aj s očíslovaním lokomotívy číslom 5972. Taktiež tu sú klasické nárazníky a dva lampáše. Z boku vidíme krásne vymodelované kolesá a celé ústrojenstvo ktoré ide po koľajách. Spolu je na každej strane 5 kolies, tri veľké a dve malé.

Na bočnej strane nájdeme nápis Rokfortský Hrad na kúsku stavebnice pripojenej veľmi slabo a ľahko sa stane že z vlaku odpadne. Ako posledné sú vzadnej časti schodíky ktoré vedú do kabíny vodiča lokomotívy a na boku znovu nálepka s číslom vlaku 5972.

Ak niekoho zaujíma, či sa vlak vie po koľajách aj hýbať, tak áno, vie. Kvôli vystaveniu setu sú ale kolesá podopreté niekoľkými kockami aby sa nestalo, že sa vystavený set pohne a náhodou spadne z police.

Rokfortský Express vystavený na polici s ostatnými LEGO Harry Potter setmi
Rokfortský Express vystavený na polici s ostatnými LEGO Harry Potter setmi

Kolesá vlaku sú pohyblivé aj keď vlak stojí a pomocou kľuky, ktorá pasuje do otvoru na vrchnej strane lokomotívy, vieme kolesá rozhýbať a tak vytvoriť efekt hýbajúceho sa vlaku.

Táto malá vychytávka vyzerá naozaj super a výborné rozšíri motív statického setu.

Kabína vodiča nie je nijak zvlášť priestranná. Nachádzajú sa tu dva stupienky, kde vieme figúrku výpravcu postaviť tak aby sa nehýbala.

VOZEŇ S UHLÍM

Vozeň s uhlím na koľajách
Vozeň s uhlím na koľajách

Tento vozeň je z troch častí celého vlaku najmenší a v podstate aj najmenej zaujímavý. Na obidvoch stranách sa nachádza akurát nálepka Rokfrotské dráhy. Vozeň má 3 kolesá na každej strane a na vrchu môžeme nájsť zásoby uhlia ktoré ako vieme bude vlak potrebovať na cestu z Londýna do Rokfortu.

Zaujímavé je, že vnútro vozňa je v podstate duté a prázdne. Samozrejme nie je ani dôvod, aby bol vozeň plný kociek, veď načo. Ak by pasoval Express aj na ostatné koľaje ktoré LEGO vyrába, bolo by možné do tohto priestoru umiestniť motor na pohyb vlaku, ale keď vlak na iné koľaje nepasuje, nie je dôvod aby bol vlak motorizovaný.

OSOBNÝ VOZEŇ

Osobný vozeň s trom oknami a dvomi dverami
Osobný vozeň s trom oknami a dvomi dverami

Posledná a asi najdôležitejšia časť setu je osobný vozeň, ktorý je taktiež vypracovaný s veľkým dôrazom na detail. Prehliadku tohto vozňa začneme na konci kde sa nachádzajú dvere, ktoré vieme rukou otvoriť.

Za tymito dverami sa nachádza vstupná hala do vlaku. Tu nájdeme nástenku s oznamami a miesto pre odloženie kufrov a batožiny.

Na boku vozňa sa nachádzajú tri okná k trom kupé. Každé kupé sa dá po nadvihnutí hornej časti otvoriť a tým vznikne otvor, cez ktorý vieme figúrky posadiť do vnútra a tým vytvoriť scénku z 3 rôznych filmov.

Prvá scénka z filmu Harry Potter a kameň Mudrcov

V prvom kupé vidíme už spomínanú scénku z filmu Harry Potter a kameň mudrcov. V kupé sa nachádzajú 4 miesta na sedenie a na podlahe nájdeme potkana a rôzne druhy sladkostí.

Z druhej strany vozňa sa po nadvihnutí vrchnej časti dostaneme do uličky, v ktorej stojí Hermiona a cez dvere kupé sa pýta, či niekto nevidel jej žabu. Minifigúrky v tejto scéne znázorňujú hlavné postavy ako deti a bohužiaľ sa im nedá pokrčiť nohy aby si mohli sadnúť do kresla. Môžeme ich tam akurát postaviť, čo ale samozrejme vyzerá divne, keďže sú to kreslá na sedenie.

Veľkým prekvapením je pre mňa možnosť zasvietiť svetlo v kupé. To dodáva naozaj atmosféru scény z filmu.

Scénka z tretieho filmu
Scénka z tretieho filmu

Ďalšie kupé nám odhalí scénu zo stretnutia s dementorom. Kupé je v podstate totožné s predchádzajúcim až na fľašku, ktorá je položená na stolíku v kupé. Tu už máme minifigúrky v škále dospelého človeka a vieme ich posadiť do kresiel. Scéna obsahuje Harryho, Rona, Hermionu a Lupina, ktorí sa pozerajú von z okna a Ron skonštatuje že niekto asi nastupuje do vlaku. Je to dementor, ktorý cez uličku vo vlaku prichádza do kupé.

Luna pomáha Harrymu zatiaľ čo Draco vystupuje z vozňa
Luna pomáha Harrymu zatiaľ čo Draco vystupuje z vozňa

Posledné kupé je zostavené trochu inak ako prvé dve. Predstavuje scénu v ktorej Harry leží na zemi a Luna ho nájde vďaka jej okuliarom. Taktiež vieme túto scénu nasvietiť za pomoci lampičky. Z dverí vystupuje Draco Malfoy.

Pri vystavení tohto setu sa teda vieme rozhodnúť, či chceme mať vlak zavretý, alebo odkryjeme niektorú z častí a odhalíme čo sa odohráva v konkrétnom kupé.

ZHRNUTIE

500 eurová cenovka je naozaj dosť za každý LEGO set. Otázka ale znie, či sa tento set oplatí kúpiť a či stojí za tieto peniaze. Ono je to ťažká otázka, 500 € je naozaj pre slováka dosť veľa peňazí, na druhú stranu pre rakušana alebo nemca to zase taka tragédia nie je. Napriek tomu sa podľa mňa jedná o výnimočný zberateľský kúsok pre každého fanúšika Harryho Pottera.

Nastupište

HODNOTENIE 5/5

Rating: 5 out of 5.
  1. Stavba 5/5 – Naozaj unikátny set, jeden z tých, ktorý chce mať každý fanúšik doma a ja nie som výnimkou
  2. Hodnota za peniaze 5/5 – Pri cenovke 500 € naozaj patrí k tým najdrahším LEGO setom, na druhú stranu za túto cenu dostaneme unikátny zážitok a pri počte dielikov 5129 a 20-tich minifigúrkach je táto cena adekvátna hodnote.
  3. Minifigúrky 4/5 – Bohužiaľ, tu musím jednu hviezdičku odobrať za nezmyselný nápad autorov pridať dvoch neznámych študentov Rokfortu, ktorý nemajú v takomto sete čo robiť a miesto nich mali autori dodať dospelé verzie Rona a Hermiony z poslednej scény celej filmovej ságy.
Stavba setu Rokfortský Express – zberateľská edícia
Obsah krabice – Rokfortský Express, Nastupište 9 a trištvrte a minifigúrky

Dúfam že sa Vám článok páčil. Ďalšie recenzie skvelých LEGO setov nájdete v našej databáze recenzii. Pravidelne zverejňujeme aj všetky novinky zo sveta LEGO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *